CNC XT İLE DEĞİŞEN HAYATIM

12 September 2019

Moda ve estetiğin kalbinin attığı İtalya’da bulunan Cesare Ragazzi Laboratuvarları’nı ziyaret ettiğim günlerden biriydi.

Başlangıç

Moda ve estetiğin kalbinin attığı İtalya’da bulunan Cesare Ragazzi Laboratuvarları’nı ziyaret ettiğim günlerden biriydi. Şirket başkanı Andrea Mandel-Mantello ile sohbet ediyorduk. Bana yeni saçlarımdan memnun olup olmadığımı sordu. Deneyimlerimi ve CNC XT’yi kullanmaya başladığım ilk günden beri yaşadığım hisleri bir bir anlatmaya başladım. Andrea beni büyük bir ilgiyle dinliyordu. Ben de yeni saçlarımla ne kadar mutlu olduğumu anlatmaktan kendimi alıkoyamıyordum. Aniden, bu düşüncelerimi ve su gibi akan sonsuz heyecanımı kaleme almam gerektiğini fark ettim. Bu süreci her şeyi ile web sitemizde ve sosyal platformlarda yayınlamamın faydalı olacağını anladım.

Her gün birçok insan bana saç uzatma ve kaynak saç sistemleri hakkında sorular soruyordu. “Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır.” derler ya, size bu hislerimi kelimelerle aktarırken bile çok heyecanlanıyorum. Ama şunu da çok iyi biliyorum ki ne söylersem söyleyeyim, Avrupa’nın yeni nesil saç uzatma ve yoğunlaştırma sistemi CNC XT ile olan deneyimim kadar gerçek bir hikaye sunamam sizlere.

Neden CNC XT

20 yıldır saç endüstrisinde yer alıyorum. Yıllar boyunca insanların hayatını ve görüntüsünü değiştiren saç protezi, kaynak, uzatma ve yoğunlaştırma sistemlerini tecrübe ettim. Saç dünyasında var olan her şeyi denediğim için büyük ihtimalle piyasada beni şaşırtacak başka bir kaynak saç sistemi kalmadı. Tüm deneyimlerim, saç uzatma ve yoğunlaştırma sistemlerine karşı daha seçici olmamı sağladı.

Uzun yıllardır saç dökülmesi ve azalması yaşayan kişilere CNC medikal saç sistemleri uygulaması gerçekleştirdik. O bölgedeki saçları kesmek ya da traş etmek durumunda kalmamamız, bu uygulamanın en iyi yanıydı. Ben de bu eşsiz saç sistemini denemeye karar verdim.

Uygulamayı gerçekleştirirken saçları kesmek ya da traş etmek zorunda kalmadığımız için “Neden ben de denemiyorum?” diye düşündüm ve saçlarım yoğun olmasına rağmen CNC XT’yi tecrübe etmek ve neler hissettirdiğini test etmek için sipariş verdim. Cesare Ragazzi Laboratuvarları’na siparişle ilgili tüm detayları iletmek üzere uzman ekibimizle çalıştık ve bu heyecan dolu süreç böylelikle başlamış oldu. Sipariş formunu doldururken düz saçlarıma hareket katmak için “Neden dalgalı saç olmasın?” diye düşündüm. Saçlarım dümdüz olduğu için onlara hacim vermekte güçlük yaşadığım zamanlar oluyordu ve tamamen farklı bir tasarım gerçekleştirmeye karar verdim. İtalyanları böylesine sıra dışı bir tasarım için ikna etmem zor olsa da sonuç “Her şeye değdi.” dememi sağladı. Koyu renkli olan saçlarıma biraz ışıltı katma fikri, durumu daha da güzelleştirdi. Kendi saç yapıma ve rengime tamamiyle zıt, balyajlı ve dalgalı CNC XT’lerimle muazzam bir görüntüye imza atmış oldum.

CNC XT ile

 • Cesare Ragazzi tarafından dünyada ilk defa benim için benim tarzıma göre üretilen bir tasarıma,
 • Düz saçlarıma bambaşka bir hava katan, hacim sağlayan dalgalara,
 • Daha da uzun saçlara,
 • Açık tonlarla ışıldayan ve hareketlenen balyaj görünümüne sahip oldum.

Üretim Aşaması

Sipariş parametreleri ve detaylarını alarak Cesare Ragazzi Laboratuvarları’ndaki üretim şeflerini ikna etmek üzere İtalya’ya gittim. Birçok kez birlikte çalıştığımız insanlarla bu defa bambaşka bir deneyim için bir araya gelmek, beni her zamanki gibi çok mutlu ediyordu. CRLab ailesi ile buluşup onlara fikirlerimden bahsetme, birlikte deneyimlerimizi paylaşma fırsatı elde etmek benim için mükemmeldi. Elbette, tortellini, mascarpone gibi nefis İtalyan lezzetleri, seyahatimi daha da çekici kılıyordu.

Her şey tam da beklediğim gibi ilerliyordu. Kendim için tasarladığım CNC XT’nin detaylarını anlatırken üretim yapacak ekibin yüzündeki şaşkınlığı tarif etmek zordu. Bu tasarımı yapmak istemediklerini görebiliyordum.

Ben de kaynak üretiminden geldiğim için duruma onlarla aynı açıdan bakabiliyorum ve bunu anlıyordum. Benim özel tasarımımı yapabilmeleri için bazı üretim aşamalarını değiştirmek zorunda olduklarını da biliyordum. Bu nedenle şirketin yöneticileri, CEO’su ve değerli arkadaşım Stefano Ospitali’den destek almam gerekiyordu. Onun bu projeye “Evet” diyeceğinden emindim. Çünkü kendisi, her zaman yeniliklere açık, fırsatları görebilen bir iş adamıydı. Ama bu durum, yeni bir metotla değil, tamamen farklı bir yaklaşımla ilgiliydi. Ona, bu dizaynda yarattığım, doku, hacim ve renklerden bahsettim. Prestij, moda, stil, lüks ve kaliteli hizmeti anlattım. Kendi saçımı, ve tabiki müşterilerimin saçını yaratmanın ne denli kusursuz ve güzel olacağını vurguladım. Teknik çizimleri ve ayrıntıları gösterdim. Bana destek vermesini umarken oldukça heyecanlıydım. Sonunda, o da bana yeşil ışık yaktı.

Ardından kendi saçlarımı seçmek üzere koşar adımlarla fabrikanın deposuna gittim. Bu saçları bizzat seçebilmek, benim de bir şirket sahibi olmamın ayrıcalığıydı elbette. Ancak siparişler doğrultusunda, Cesare Ragazzi Laboratuvarları’nda üretilen her saç sistemi için uzman ekip tarafından özenli bir seçim işlemi yapıldığını vurgulamak isterim.

Doğru saçları seçebilmek için;

 • Saç uzunluğu belirlenmeli.
 • Saç rengi netleştirilmeli. (Renk, kendi saçınızdan alınan numuneye göre belirlenir ya da siz de benim gibi bambaşka bir tasarım yaparak tamamen farklı bir renk isteyebilirsiniz.)
 • CNC XT’lerin sizin saçınızla mükemmel bir uyum yakalaması için saç teli kalınlığı tespit edilmeli.
 • Saç tipi belirlenmeli. (Dalgalı ya da düz... Siz de farklı bir imaj yaratmak için bunu kendiniz seçebilirsiniz.)
 • Cilt rengi eşleştirilmeli. (CNC XT’lerinizin size tamamen uyum sağlaması ve dışarıdan kesinlikle belli olmaması için cilt renginiz belirlenmeli.)

İlk Uygulamam

Niyahet İstanbul’daydım ve CNC XT’lerimin gelmesini beklemek oldukça zordu. Ama her saç telinin %100 el yapımı ile sisteme yerleştirildiğini bilmek, beni sabırlı olmaya teşvik ediyordu. Ve yeni saçlarıma kavuştuğum an yaşadığım duyguları tarif etmem mümkün değildi. Hatta o sırada bir toplantıdaydım ve haberi alır almaz yeni saçlarımla buluşmak için ara vermek istedim. O an, nasıl güçlü hislerle hareket ettiğimi anlatamam. Uzun zamandır bu sektörde çalışmama rağmen Disneyland’e gitmiş bir çocuk gibi hissediyordum. Bu durum, açıklayamadığım bambaşka bir şeydi. Bir an evvel uygulama yaptırmak istiyordum. Şimdi size ilk uygulamamdan bahsedeceğim.

Ekibim hazır bir şekilde beni bekliyordu. İlk önce özel bir trikolojik saç analizi yaptık. Ardından İtalya’da geliştirilen trikolojik saç ve saç derisi terapisi gerçekleştirdik ve nihayet CNC XT’lerim için hazırdım.

Neredeyse size söylemeyi unutuyordum. CNC XT, doğrudan saç derisine uygulanan tek saç uzatma ve yoğunlaştırma, başka bir deyişle kaynak saç sistemidir. Yani saçınıza kesinlikle zarar vermeyen bir yapısı var. CNC XT, saç derime uygulanan ve kendi saçlarımla mükemmel bir bütün oluşturan özel bir saç sistemi. Saç derisinin durumuna göre uygulama yaklaşık 3 ila 4 hafta kadar saç derisinde kalabiliyor. Benim saç derimde yağlanma ve terleme olmadığı için ben bu sistemi, 4 hafta kadar kullanmayı bekliyordum.

İlk uygulamada kafamda birçok soru olduğu için sakin kalmam çok zordu.

 • CNC XT’lerimle doğal ve iyi hissedecek miyim?
 • Kafamda bir ağırlık olacak mı?
 • Saçlarım daha yoğun olacağı için nasıl hissedeceğim?
 • Tenis oynamak, ata binmek, dağ bisikleti gibi sporlarla ilgileniyorum. Bu sistem, yaşam tarzımda bir değişiklik yapmamı gerektirecek mi?
 • Genel olarak hızlı yaşayan ve bir güne çok fazla aktivite sığdıran, yoğun çalışma temposu olan bir kadınım. CNC XT bakım periyotları bana uygun olacak mı?

Aklımdaki sayısız soru eşliğinde süren ilk uygulamam tamamlanmıştı. Ve ben şaşırtıcı bir şekilde uygulama sonlandığı anda tüm endişelerimi unuttum. Kaygılarımın hepsi uçup gitti. İşlem biter bitmez CNC XT’lerimi adeta vücudumun bir parçası, sanki kendi saçlarım gibi hissettim. Saçlarıma dokunmak, uzun saçlarımla oynamak, saç derime bakmak, karşı konulmaz bir istekti. Saç derime dokunduğumda varlığını hissetmekte zorlandığım bu sistem, beni bambaşka, kusursuz bir görüntüye kavuşturmuştu.

Yaşam Tarzıma Etkileri

Saç endüstrisinde yer aldığım 20 yıldır, kaynak ve protez saç sistemlerini ilk kez uygulatan insanlara eve kendi arabaları ile gidiyorlarsa yolda dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunurum. Çünkü insanlar, o heyecanla beraber aynanın karşısında kendine bakmaya doyamıyor. Birçok kez, bambaşka kaynak saç sistemleri kullanmama rağmen, CNC XT’lerimle o gün ben de o insanlardan biriydim.

Arabayla eve giderken ellerim sürekli saçlarımdaydı. Saçlarıma dokunmaya, onları seyretmeye karşı koyamıyordum. Tarif etmesi zor duygularla sürekli aynaya bakıyordum. Bu hissi, insanın aşık olduğu ilk zamanlarda yaşadığı o yoğun duygularla kıyaslayabilirim.

Çünkü ben de o gün saçlarıma aşık olmuştum.

Performans

CNC XT’nin performansını uygulamayı yaptığım ilk günün bitiminde, o gece tecrübe ettim. Daha önce de belirttiğim gibi bugüne dek pek çok kez farklı kaynak saç sistemi kullandım. Uygulamanın yapıldığı ilk gece ve takip eden birkaç gün boyunca rahatsız edici bazı etkilerle karşılaşmak kaçınılmazdır. Yatarken ya da gün içinde insan bir türlü alıştığı konfora ulaşamaz. CNC XT ile bu durum nasıl olacak, uykusuz bir gece beni bekliyor olabilir, diye düşünürken uykuya daldım ve sabah uyandığımda nasıl uyuduğumu hatırlamayacak kadar rahat bir gece geçirdiğimi fark ettim. Yaşadığım bu şoku hayal edebiliyor musunuz? Ne bir acı ne de bir rahatsızlığın olmaması, o gün benim için güzel bir sürprizdi.

Performans testime devam ederken sıra spor aktivitelerine gelmişti. Aynı hafta, ilk önce tenis kulübüne gittim. Hafta sonu ata binmek için plan yaptım. Sırada, Şile’nin bakir ormanlarında dağ bisikleti etkinliğim vardı.

Yoğun efor gerektiren bu sporlarda;

 • CNC XT’lerim terleme ve harekete rağmen ağırlık, acı ve rahatsızlık yaratmadı.
 • Hem ata hem de bisiklete binerken kullandığım kask ile ilgili bir sorun yaşamadım.
 • Her zamanki gibi sık sık duş aldım ve bu sırada herhangi bir problemle karşılaşmadım.
 • Saçlarımı dilediğim gibi şekillendirdim, at kuyruğu ve birçok farklı şekilde topladım. Buna rağmen hiçbir sorun oluşmadı. Diğer kaynak saç sistemlerinde saçları toplarken daha dikkatli olmak gerekir. Kaynak saç kullanırken saçları toplamak çoğu zaman zordur ve kaynaklar dışarıdan belli olur. CNC XT’lerime saç şekillendirme ile ilgili hiçbir kısıtlama yaşamadım.

Yaşadığım bu deneyimler, CNC XT saç sistemiyle verdiğim en zor sınavlardı ve hepsi başarıyla sonuçlandı.

Kural tanımaz bir kaynak saç kullanıcısıyımdır. Çünkü kaynak saç sistemlerini kullanacak kişilere, neleri yapıp yapamayacaklarını aktarmak için sınırları zorlamalıydım. Buna rağmen CNC XT’de bu aşamaları sorunsuzca geçtiğim için çok şanslı hissediyorum.

Sonuç

Hikayemin sonuna ve en ilginç kısmına geldik.

Günden güne her zamankinden daha çok iltifat aldığımı fark ettim. Çünkü CNC XT ile beraber sadece saçlarım değil, duruşum, enerjim, kıyafet seçimim, davranışlarım değişmişti. Dış görünüşüme mucizevi bir değişiklik katan yeni saçlarımla hayatımda bir şeylerin güzel bir yönde değiştiğini anladım. Tam olarak ne olduğunu kavrayamasam da sabahları her zamankinden daha mutlu uyandığımı ve zamanla kilo verdiğimi fark ettim. Bu, aşık olmak gibi, mükemmel bir histi ve çok güzeldi.

Bir gün asistanım bana hayatımda yeni ve özel bir şey olup olmadığını sordu. Neden böyle düşündün diye sorduğumda, harika göründüğümü, kilo verdiğimi ve giyim tarzımı değiştirdiğimi söyledi. Yıllardır sizi pantolonlarla görmeye alışmıştık, bugünlerde kabarık etekler, parlak elbiseler, ipek giysilerle daha bakımlı ve kadınsı görünüyorsunuz, dedi. Ve tekrarladı, gerçekten hayatınızda özel bir şeyler mi oluyor?

Gülümsedim. Çünkü cevabı biliyordum. Yeni saçlarım, içimde keşfedilmemiş olan ‘Ben’i ortaya çıkarmıştı. En hassas duygularımı, hislerimi pekiştiriyordu. İşte şimdi, olmak istediğim kadındım. O an ne kadar mutlu ve şanslı olduğumu bir kez daha anladım. Hayatımda yeni ve güzel bir dönem başlamıştı. Hepsi CNC XT uygulaması sayesinde gerçekleşti.

Tüm bunlar için Cesare Ragazzi Laboratuvarları’na teşekkürlerimi sunarım.