Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

15 November 2019

HDC Exclusive olarak, saç dökülmesi sorunu olsun ya da olmasın bize başvuran herkesi dilediği görüntüye kavuşturmak için çalışıyoruz.


FDA tarafından kabul görmüş Hair Check cihazı ile Cesare Ragazzi tarafından Roma ve Bologna Üniversitelerinin desteği ile geliştirilmiş trikolojik saç analizi yapıyoruz. Bunun sonucunda kişiye özel bir dizi trikolojik saç bakımı terapileri organize ediyoruz.

Saç telleri, saç derisinde doğar, büyür ve dökülür. Saçlarımız mükemmel bir yaşam döngüsüne sahiptir. Bu döngü ile günlük ortalama 100- 150 saç telinin dökülmesi normal görülür. Saç tellerinin pek çoğu, biz fark etmeden gün içinde dökülür. Dökülmenin bir kısmı banyoda, bir kısmı saç tararken, bir kısmı ise uykuda gerçekleşir. Normalin dışında bir saç dökülmesi gözle görüldüğü hale geldiğinde, saçların neredeyse %40'ı kaybedilmiş olur ki bu durumda hızla harekete geçmek en doğrusudur.

Erkeklerde saç dökülmesinin en bilinen nedeni, testosteronun dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesidir. Biz buna kötü testosteron diyoruz, çünkü DHT, direkt olarak saçları hedef alarak onların dökülmesine neden olur. Normal bir saç döngüsünde dökülen saçların yerine, saç derisindeki foliküllerde yenileri üretilir. Bu döngü, vücutta herhangi bir sorun olmadığı sürece bu şekilde devam etmelidir. Aksi bir durumda, saçlar dökülüp yerine yenileri gelmeyince erkeklerin kâbusu olan bölgesel açılmalar ortaya çıkar.

Erkeklerde saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır.

● Stres

● Yorgunluk

● Saçkıran olarak bilinen alopesi durumları

● Sağlıksız beslenme

● Hormonal sorunlar

● Genetik yatkınlık

● Egzama, mantar ve kepek gibi deri hastalıkları

● Aşırı yağlı saç derisi ya da aşırı kuru saç derisi

● Saçları çok sıcak su ile yıkamak

● Vücuttaki mineral ve vitamin değerlerinde dengesizlik

● Yanlış şampuan ve saç bakımı ürünlerinin kullanım

● Bilinçsizce kullanılan saç spreyi, saç jölesi, saç kremi gibi kozmetikler

● Saçları çok sık ve yüksek ısıda kurutmak

● Depresyon

● Kemoterapi ve radyoterapi

Yukarıda saydığımız etkenler, DHT dengesizliği dışında erkeklerde rastlanan saç dökülmesi problemlerine yol açan sebeplerin başında yer alır. Pek çoğu, kişinin kontrolündeymiş gibi görünse de bazıları kontrol dışında gelişir ve hiç istenmeyen bir görüntünün oluşmasına neden olur.

Günümüzün bakımlı ve modern erkekleri, saç dökülmesini artık "kader" olarak görmüyor. Modayı yakından takip ederek en güncel saç sistemlerini kullanıyor, saç dökülmesi sorunlarının önüne geçebiliyor.

Saç dökülmesi, erken müdahale ile yavaşlatılabilir ve bazı durumlarda durdurulabilir. Siz de saçlarınızla ilgili en ufak bir şüphe duyuyorsanız vakit kaybetmeyen bizi ziyaret ederek sorunun kaynağına inebilir, tüm çözümlere göz atıp size en uygun yöntemi belirleyebilirsiniz. Saç dökülmesi durdurulamayacak boyutta ve saçlar geri döndürülemeyecek bir evrede olsa bile Medikal Saç Sistemleri, Protez Saç gibi çözümlere başvurabilirsiniz. Saç ekimi yaptırmayı planlıyorsanız öncesi ve sonrasında gerekli tüm terapileri bizimle gerçekleştirebilirsiniz. Saç ekimi olmaksızın saçlarınızda ekstra yoğunluğa ihtiyaç duyuyorsanız i-Thin, saç protezi, yani ‘Hair Replacement’ ve Saç Yoğunlaştırma Sistemlerini denemelisiniz.