Evde Saç Bakımı

13 April 2020

Covid-19 salgınından korunmak ve virüsü yaymamak amacıyla kendimizi izole ettiğimiz bu dönemde evde geçirdiğimiz zamanı kendimiz için avantaja dönüştürebiliriz.


Güzellik salonlarının faaliyetine ara vermesiyle ‘’Salgın bitsin, ilk iş kuaförüme gitmek olacak’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Saçlarınızın sağlığını ve canlılığını yitirmemesi için uygulayabileceğiniz birkaç tüyo ile hem keyifli zaman geçirebilir hem de salgın bittiğinde kuaförünüzü şaşırtabilirsiniz. :)

Saç bakımı tüyolarına geçmeden önce önemli bir noktayı paylaşmak istiyoruz; saçlarımız bizim birer organımızdır. Bunu aklınızdan çıkartmadan beslenmenize, sporunuza ve ruhunuza dikkat ederseniz saçlarınızın da ışıldadığını kısa bir sürede fark edeceksiniz.

Sağlıklı toprakta yetişen güzel çiçekler gibi saçlarınız da canlı, ışıl ışıl ve dayanıklı olacaktır.

Sağlıklı ve temiz saç derisine sahip olmak saçlarımızın kalitesini arttırmamız için olmazsa olmaz kuralların başında geliyor. Bu nedenle ‘’Nasıl olsa evdeyiz’’ diye rehavete kapılmamak gerekir, saçlarımızı ve saç derimizi düzenli olarak temiz tutmalıyız.

Saçlarımızın nefes alması gerektiğini biliyor muydunuz?

  • Saçlarımızı sıkça yıkamalı ve saç kremimizi veya saç maskemizi uçlara sürüp 10-15 dk bekletmeliyiz. Saçların nemi kazanması için bu süreye dikkat etmeliyiz.
  • Saçlarımızı tarama şeklimize dikkat ederek saç kırıkları sorununu rafa kaldırmak mümkün! Saç uçlarımızdan taramaya başlamalıyız, burada anahtar kelimelerimiz; sabır ve sevgi. :) Uçlarda oluşan saç dolaşıklıklarını sabır ve minnoşlukla ufak bebeğin saçını tararcasına hassasiyetle taramanız önemli.
  • Eğer sinüzit veya migren gibi rahatsızlıklarınız yoksa saçlarınızı bırakın kendileri kurusun! Ne kadar az fön o kadar çok sağlıklı saçlar diyoruz… Tabii sinüzit ya da migrene sahipseniz de minimum ısı ayarında saçlarınızı kurutmanız daha doğru olacaktır. Bu aralar havalar nihayet ısınmaya başladı, bu durumdan faydalanıp saçlarınızın fönsüz kurumasına izin vermenizde fayda var. Fön ısısının vermiş olduğu zarardan ne kadar uzakta kalırsanız saçlarınız için o kadar iyi! Tabi migren veya sinüzit gibi rahatsızlığınız varsa - o zaman yapacak bir şey yok, en düşük hız ve sıcaklık ayarında saçlarınızı kurutabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki bağışıklık sistemimizi güçlendirmek/güçlü tutmak için stresi en iyi şekilde yönetmek gerekir. Bu nedenle pozitif düşünmeye de gayret göstermeliyiz. Trajikomik olsa da bu döneme pozitif yönünden bakmak adına şöyle düşünebiliriz: Bir süreliğine yoğun işlemlere ara vererek saçlarımızı dinlendirmiş olduk.

Bu günlerin geçici olduğunu ve kendiniz için, sevdikleriniz için evde kalmanız gerektiğini unutmayın, aklınıza takılan her soru için HDC Exclusive olarak sizlerin yanındayız. Korona Virüsü Salgınının bittiği günü iple çekiyoruz, sağlıkla kalın…