Gökhan Örmen Klass Magazin Röportajı

12 January 2021

HDC Saç Protez Merkezi kurucusu Gökhan Örmen, başarı öyküsünü ve Hollywood yıldızlarının kullandığı Saç Protez yöntemini Klass’a anlattı.

 

Saçları Olmayanların Yüzünü Güldürerek

Yepyeni Bir Hayata Başlamalarını Sağladım.

 

Türkiye’de saç ile ilgili sorunlar konusunda henüz bir tedavi ya da ekimin söz konusu olmadığı yıllarda bu konuda kendi yaşadığı saç kaybı sorunundan yola çıkarak devrim niteliğinde bir adım atan ve Amerika’da yaptığı girişimler sonucu Türkiye’de 1991 senesinde HDC Saç Protez Merkezi’ni kuran Gökhan Örmen, 30 yıllık süreçte birçok danışanının yüzünü güldürerek yepyeni bir hayata başlamalarını sağladı. Başarılı girişimci, kökeni 1950’li yıllara dayanan ve John Wayne, Sean Connery, Burt Reynolds, Ben Affleck gibi Hollywood yıldızlarının da kullandığı saç protezi yönteminin doğal ve hafif olması sebebiyle birçok insanda rahatlama sağladığını söylüyor.

 

HDC Saç Protez Merkezi kurucusu Gökhan Örmen ile ilham veren girişimcilik hikayesini, saç protezi yönteminin avantajlarını, bakım sürecinin nasıl işlediğini ve protez üretiminin detaylarını Klass okurları için konuştuk.

 

Gökhan Bey, 1991 yılında kurduğunuz HDC ile saç ile ilgili sorunlar konusunda devrim niteliğinde bir adım attınız. Sizi daha yakından tanıyarak birçok insana ilham veren girişimcilik hikayenizi bizimle paylaşabilir misiniz?

 

Eğitim hayatımdan başlayacak olursak liseyi Alman Lisesi’nde, lisans ve yüksek lisansımı Enformasyon Sistemleri üzerinde Amerika’da yaptım. Daha sonrasında yurda dönerek bir tekstil firmasında profesyonel olarak çalışmaya başladım. Lisan bilgim ve know how’m dolayısıyla çalıştığım müessese beni yurtdışına gönderiyordu. Devamlı olarak Amerika’ya gidiyordum. O dönemde 20’li yaşlarımdan itibaren saçlarımı yavaş yavaş kaybetmeye başladım. Bu durumu kendime çok ciddi anlamda sorun ettim. Bu sorunu da o dönemin olanaklarıyla çözmek için çok uğraştım, bütün imkanları denedim diyebilirim. Buna rağmen bendeki saç dökülmesi durmadı. Sonrasında yurtdışında Saç Ekim adı altında bir operasyon yapıldığını duydum. Rutin iş seyahatlerimden birinde San Francisco ‘ya gitmiştim. Buradaki insanlara saç ekimini nerede yapabileceğimi sormuştum. Onlar da bana bunun için en iyi yerin Los Angeles olduğunu söylediler. Randevu alıp oraya gittim ve oradaki doktorla oturup bir süre konuştuk. Saç derimin ekim için uygun olduğunu, bana saç ekimi yapabileceğini söyledi fakat o zamanlar ödeyemeyeceğim çok yüksek bir meblağ çıkardı. Ona 20 yaşındaki halimin fotoğrafını gösterip ‘Bu fotoğraftaki gibi saçların yeniden sahip olabilecek miyim?’ diye sordum. Bana bunun mümkün olmadığını, bunun için ‘saç protezi’ İşlemini yaptırmam gerektiğini söyledi. Hemen bu işlemi yapan bir klinik bularak yeniden görüşmeye gittim.

 

İşin içerisine girdikçe aslında bu yöntemin 1950’li yıllarda Hollywood’da kullanıldığını öğrendim

 

İkinci görüşmeniz nasıl sonuçlandı?

 

Görüştüm uzman bana bu işlemin nasıl yapıldığını ve prosedürü anlattı. Uzmanın verdiği cevaplar beni tatmin etti. Ön ödemeyi yaparak Türkiye’ye geri döndüm. Ben Türkiye’ye geri geldikten sonra yaşanan Körfez Krizi’nden dolayı şirketim beni bir daha Amerika’ya göndermedi. Türkiye’de bu işlemin bir benzerini kimin yapabileceğini araştırdım. Perukçulara gittim ve durumu anlattım. Bana bu işlemin ardından bakım yapıp yapamayacaklarını sordum. Doktorlara da gittim fakat bu işlemi yapmak için kimseyi ikna edemedim. Sekiz ay sonra yeniden Amerika’ya gittiğimde bu işlemi Türkiye’ye getirip getiremeyeceğimi düşünmeye başladım. Amerika’ya artık bu işi öğrenmek ve Türkiye’ye taşımak üzere gerekli anlaşmalar yapmak için gidiyordum. Aynı kliniğe giderek uygulamayı yaptırdım. Psikolojik olarak inanılmaz bir rahatlama yaşadım. Daha oradayken bu işi kurmaya karar verdim ve gerekli araştırmaları yapmaya başladım. Amerika’da bu işi yapan birçok firma vardı. Bu firma sahiplerinden birisi Olan o zamanın ünlü aktörlerinden Burt Reynolds ile tanıştım. Birkaç görüşmeden sonra HDC firması ile görüştüm. Firmanın sahibi ile çok iyi anlaştık. Kendisinin bir üretim tesisi vardı ve bu işin inceliklerini çok iyi biliyordu. Şirketinden istifa edip Amerika’ya eğitim için gittim. Eğitim sırasında Frank Sinatra ile tanıştım. O da saç protezi kullanıyorduk. İşin içerisine girdikçe aslında bu yöntemin 1950’li yıllarda Hollywood’da John Wayne döneminde, aksiyon sahnelerinde yıldızların imajını tamamlamak için kullanıldığını öğrendim. Aslına bakacak olursanız Ben Affleck gibi birçok film yıldızı hala bu yöntemi kullanıyor

 

Saç protezi işlemi insana çok iyi hissettiriyor. Ben saç protezi yaptırdıktan sonra kilo vermeye başladım.

 

Saç protezi yönteminin avantajları nelerdir?

 

Bu yöntem doğal ve hafif oluşuyla birçok insana rahatlama sağlıyor. Saç protezi kesinlikle çıkmıyor ve insanın hayatına herhangi bir kısıtlama da getirmiyor. HDC’yi Amerika’da aldığım üç aylık eğitimin ardından 1991 yılında kurdum. Basın bizimle çok ilgilendi. Gazeteler bizim hakkımızda haberler yaptılar. Yıllar içerisinde bize gelen de artık dost gibi gördüğümüz birçok danışanımız oldu. Saç protezi işlemi insana çok iyi hissettiriyor. Ben saç protezi yaptırdıktan sonra kilo vermeye başladım. Aynı durumu danışanlarımızda da görmeye başladım. Kişi görünümünün iyileştiğini gördükçe kişisel bakımına da daha fazla özen göstermeye başlıyor. Saç bu açıdan çok önemli bir organ. Danışanlarımız arasında erkekler olduğu kadar kadınlar da var. İnsanlar ciddi anlamda rahatlıyor ve ayna ile barışıyor.

 

Aynı zamanda tarz ve imaj çalışması da yapıyoruz.

 

Protez saçlar ne kadar süre kalıcı oluyor ve bakım süreci nasıl işliyor? Protez saçların üretimini de gerçekleştiriyor musunuz?

 

Her şey bir kalıpla başlıyor. Olmayan bölge için saç yapıyoruz. Kişinin saçını analiz ederek ona uygun ölçümler yapıyoruz. Kafatasının eğimi ve şekli de burada önemli bir rol oynuyor. Yaklaşık olarak üretim iki ayda gerçekleştiriliyor. Kesim yaparak istenilen şekli de verebiliyoruz. Aynı zamanda tarz ve imaj çalışması da yapıyoruz. Bizim için en önemlisi mutlu yüzler görmek. Bu iş beni Bambaşka bir yere getirdi. Ben de kendi mutluluğumu aynı sorunu yaşayan insanlara yaşatmak istedim.