Saçta Kepek Oluşumunu Önlemenin Yolları

02 November 2019

Siyah kıyafetlerin baş düşmanı olan saç kepeği, günlük yaşantıyı derinden etkiler. Küçük ve zararsız görünen kepekler, kimi zaman hayatı kabusa çevirir.


Kepek, saç derisinde bir şeylerin yolunda gitmediğini haber verir. Kafa derisinin ince ince dökülmesiyle meydana gelen bu durum, aşırı yağ ya da kuruluktan oluşabilir. Her zaman basite indirgenmemesi gereken kepeklenme, mantar, egzama gibi bazı cilt hastalıklarının da belirtisi olabilir. Kaşıntının da eşlik ettiği bir durum söz konusu ise vakit geçirmeden önlem alınması önerilir.

● Saç derisi çok yağlı ya da çok kuru ise buradaki nem ve sebum dengesini sağlamak gerekir. Bunun için de saç ve saç derisine en uygun şampuanı tercih etmelisiniz. Şampuanı kokusunu sevdiğiniz ya da reklamlarda gördüğünüz için değil, size gerçekten uygun olduğu için kullanmalısınız. Bunun için Trikolojik Saç Analizi yaptırıp sizin için uygun olan ürünleri uzmanlarla beraber seçmenizde yarar var.

● Yağlı kepek, saç derisini havasız bırakan ve zamanla saç dökülmesine neden olan bir kepek türüdür. Göz ardı edilmemesi gereken yağlı kepeği, saç derisinin dengesini bozmadan, saçları tamamen kurutmadan ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış şampuan ve diğer saç bakım ürünleri kullanmanızda fayda var.

● Saç kremini kesinlikle saç dibine sürmemelisiniz. İyi durulanmadığı zaman saç kreminin kepek yapması kaçınılmazdır, ayrıca ileride saçlarınızın dökülmesine yol açabilir.

● Kuru kepek, saç derisinde gerginlik ve kaşıntıya sebep olur. Özellikle uzun tırnaklarla saç derisini kaşımak hassaslığı daha da artırır, saç köklerine zarar verir. Kuru kepek söz konusuyla saç derisini dikkatli bir şekilde nemlendirmelisiniz. Bu noktada mutlaka uzman tavsiyesi almanızı öneririz.

● Saç boyası gibi kimyasal ürünlerin yanlış uygulanması saç derisine zarar verir. Saçınıza işlem yapacak kişinin profesyonel olmasına ve kullanılacak malzemelerin kaliteli olmasına dikkat edin.

● Saçınızdaki kepeğin nedenini bilmek, çözüme ulaşmayı kolaylaştırır. HDC Exclusive ile trikolojik saç analizi yaptırarak saçınızdaki kepeklenmenin sebebini öğrenip trikolojik terapilerle bundan tamamen kurtulabilirsiniz.

HDC Exclusive olarak biz, Cesare Ragazzi'nin Bologna ve Roma Üniversitelerinin desteği ile geliştirdiği trikolojik saç analizi ve saç bakımı terapilerini kullanıyoruz. Saçlarınızda profesyonel bir dokunuşa ihtiyaç duyuyorsanız bunu deneyimlemek üzere sizleri merkezimize davet ediyoruz.