YAZ AYLARINDA SAÇ BAKIMI

17 July 2020

Cildimiz gibi saçlarımız da sıcak havadan etkileniyor. Yazın saçlara bakım yapmak biraz zor gelse de onların bu dönemde bakıma ihtiyaç duyduğunu kabul etmek lazım.


Yüksek sıcaklık, güneş ışığı, klorlu havuz suyu, deniz suyu, saçlarınızın kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Sıcak havanın etkisiyle saçımıza fazla vakit ayırmak istemesek de bu rutinden çıkarsak kışa girerken yıpranmış ve bakımsız saçlara sahip oluruz. Rengi birkaç ton açılsın diye güneşlenmek bile saçların yıpranmasına yol açabilir. Güneş, cildimizi kuruttuğu gibi saçlarımızı da kurutur. Üstüne bir de deniz ve havuz suyu da eklenince saçlar yaz boyunca yorulur. Özellikle güneşlenirken saçları örtmeden güneşlenirsek ve hele de saçlı deri biraz da açıkta ise – sadece dışarıda görmüş olduğunuz saçlar değil, saçlarınızın köklerinin de zarar görmeye başlayacağını bilmenizde fayda var. Siddetli UV ışınlarına direkt olarak maruz kalmak ve başımızın korumasız kalması (örneğin şapka veya bandana gibi) ileride saç dökülmesi sorunlarına neden olabilir. Halihazırda da saçların azaldığından mustaripseniz, daha da kafanızı korumanız gerekiyor. Saçlı deriniz ne kadar güneşe maruz kalırsa, saçlarınızın da dökülmesine aynı şekilde neden olacaktır.

Güneş ve diğer etkenlerin saçlar üzerindeki negatif etkisini azaltmak için yaz boyunca fön makinesi, düzleştirici, maşa gibi saç şekillendiricileri daha az kullanabilirsiniz. Sıcaklık, saç üzerinde kurutucu bir etkiye sahiptir. En azından saç şekillendiricilerden yaz boyu uzak durmak bile size yardımcı olacaktır.

Havuz ve deniz sonrasında saçlarınızı klorlu, tuzlu sudan arındırmanızda fayda var. Klor, özellikle boyalı saçlarda saç renginin solmasına, saçların sertleşmesine ve saçlı derinin kurumasına neden olur. Tuzlu su, saçlarımıza muhteşem bir şekil veriyor olsa da ne yazık ki tuz da saçları kurutur ve aynı zamanda saç diplerinde kepeklerin oluşmasına veya kaşıntıya sebebiyet verebiliyor.

Sıcaktan kurtulmak için uzun saçlarınızı sıkıca toplamak yerine salaş örgüleri tercih edebilirsiniz. Gevşek örgüler, saçları güneşten korumak için iyi bir seçimdir, aynı zamanda çok sıkı olmadıkları için saçlarınızın diplerine (saç köklerine) yük oluşturmaz ve saç dökülmesinden korur.

Saç ve saç derisi sağlığı konusunda merak ettikleriniz varsa HDC Exclusive’e başvurabilirsiniz. Bilimsel olarak size özel yapacağımız trikolojik saç analizi ve saç check-up saçınızın sağlığı için büyük bir yol gösterici olacaktır. Trikolojik saç analizi sayesinde saç kitle endeksi, saç derisi sağlığı, saç kırıklarının oranı ve çok daha fazlasını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Saçlarınızın daima güzel ve bakımlı olması için dilediğiniz zaman bizi ziyaret edebilir ve tatile giderken mutlaka yanınıza almanız gereken mucizevi saç koruyucu ürünleri de temin edebilirsiniz.